اینترنت, موبایل

رجیستری گوشی در سامانه همتا

رجیستری گوشی مسافری

احتمالا کلمه رجیستر کردن گوشی، انتفال مالکیت یا ثبت در سامانه همتا به هنگام خرید گوشی جدید به گوشتان خورده است. درواقع این کار مانند گرفتن شناسنامه برای موبایل است و به آن هویت می‌دهد؛ هویتی که می‌گوید این گوشی با این مشخصات متعلق به شخص شما است. شاید هم قصد دارید به سفر بروید و گوشی مدنظرتان را خریداری کنید بهتر است هزینه، شرایط و نحوه رجیستری گوشی مسافری را بدانید. با ما در سیسبان همراه باشید تا از صفر تا صد رجیستری گوشی را مرور کنیم.

ثبت گوشی در سامانه همتا

رجیستری گوشی چیست؟

وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت) در سال 1396 موفق شد قانون رجیستری گوشی تلفن همراه را به اجرا درآورد. این طرح سال‌های پیش از آن و به منظور جلوگیری از قاچاق و دزدی گوشی موبایل مطرح شده بود که زیرساخت‌ها و توانایی اجرای آن درنهایت در سال 1396 فراهم شد.

این طرح متشکل از سامانه‌ یکپارچه همتا (سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات ارتباطی) برای ثبت تمامی گوشی‌های فعال است. به این منظور هرکسی که می‌خواهد از موبایل خود استفاده کند باید ابتدا اطلاعات آن را در سامانه همتا ثبت کند. این طرح دقیقا به مثابه ثبت احوال است و اطلاعات شناسایی همه گوشی‌ها در آن وجود دارد؛ اینگونه احتمال قاچاق و دزدی آن‌ها کاهش می‌یابد چراکه به راحتی قابل شناسایی هستند.

به این صورت که به همه موبایل‌هایی که به صورت قانونی و از راه گمرک وارد کشور می‌شوند یک کد فعالسازی اختصاص داده می‌شود و شما باید از آن برای فعالسازی تلفن در سامانه همتا استفاده کنید. گوشی‌هایی که به صورت غیرقانونی وارد کشور می‌شوند فاقد این کد هستند و در نتیجه فعال و قابل اسفاده نمی‌شوند.

نحوه رجیستری گوشی

رجیستر گوشی با استفاده از کد فعالسازی و کد IMEI به آسانی قابل انجام است. برای توضیح دو کد نامبرده باید بگوییم که هردوی آن‌ها روی جعبه موبایلی که خرداری کرده‌اید نوشته شده‌اند. کد رجیستری یک کد یکبار مصرف و مخصوص گوشی شما است که به هنگام ورود به کشور به آن اختصاص داده‌اند. کد IMEI یک کد 15 رقمی است که مانند شماره شناسنامه موبایل است و در کارخانه به آن اختصاص داده شده است. سامانه همتا 3 راه در اختیار شما گذاشته که آسان‌ترین آن‌ها استفاده از کد USSD است.

رجیستری گوشی با کد USSD

اولین و آسان‌ترین راه استفاده از کد دستوری #7777* است. با گرفتن این کد چندین گزینه پیش روی شما قرار می‌گیرد که یکی از آن‌ها فعالسازی است.

آموزش کامل  مراحل ساخت جیمیل با کامپیوتر و موبایل

 

نحوه رجیستری گوشی
فعالسازی را انتخاب کنید و به مرحله بعد بروید.

رجیستری با کد ussd
اکنون از شما می‌خواهد تا کد IMEI درج شده روی کارتن موبایل را وارد کنید؛ دقت کنید که اگر گوشی شما دو سیمکارته باشد، دو کد IMEI در اختیار خواهید داشت. هرکدام را که می‌خواهید انتخاب کنید چراکه هیچ فرقی با یکدیگر ندارند و در صورت ثبت یکی از آن‌ها دیگری نیز ثبت خواهد شد و شما می‌توانید از هر دو سیمکارت خود استفاده کنید.

رجیستری گوشی سامسونگ
پس از آن باید شماره موبایل خود را وارد کنید.

رجیستری گوشی سامسونگ

در مرحله بعد نیز باید کد فعالسازی یکبار مصرفی که روی جعبه موبایل ثبت شده را وارد کنید.

رجیستری گوشی پاناسونیک
در انتها نیز اطلاعات خود را تایید کنید.

رجیستری گوشی چیست

اکنون شما گوشی همراه خود را در سامانه همتا ثبت کرده‌اید و می‌توانید از آن استفاده کنید.

 

 

سایت رجیستری گوشی

راه اول راحت است؛ اما اگر به هر دلیلی نتوانستید با آن به نتیجه برسید، راه دیگری نیز وجود دارد و آن سایت سامانه همتا است. برای این کار وارد لینک زیر شوید.

سـامانه همتـا

پس از آن باید شماره موبایل و کد امنیتی داخل کادر را بنویسید و وارد سامانه شوید.

رجیستری گوشی مسافری
اکنون یک کد به شماره شما پیامک می‌شود که باید آن را در کادر اول و کد امنیتی را در کادر دوم وارد کنید.

رجیستر گوشی
در این مرحله دو بار شماره تلفن خود، کد IMEI، کد فعالسازی یکبار مصرف و کد امنیتی را وارد کرده و گزینه فعالسازی را بزنید.

سامانه همتا
در پایان نیز اطلاعات خود را تایید کنید.

رجیستری گوشی با همتا

هزینه رجیستری گوشی مسافری

طرح رجیستری گوشی توانست تا حدود زیادی جلوی قاچاق این وسیله را بگیرد؛ اما باعث گرانی سرسام‌آور آن نیز شد. بااین‌حال رجیستر کردن موبایل هزینه‌ای ندارد و به صورت رایگان و خیلی راحت از طریق سامانه همتا انجام می‌شود. در واقع قیمت رجیستری گوشی صفر است و چیزی که سبب افزایش قیمت گوشی تلفن می‌شود، هزینه گمرکی آن است که البته فروشنده آن را قبلا پرداخت و به قیمت گوشی اضافه کرده است.

جدول هزینه رجیستری گوشی سال 1401

هزینه گمرکی گوشی مسافری براساس قیمت آن به دلار محاسبه شده و فرمولی خاص دارد؛ به این ترتیب که گوشی‌هایی که زیر 600 دلار قیمت دارند 9 درصد هزینه گمرکی پرداخت می‌کنند. موبایل‌های بالای 600 دلار باید 15 درصد قیمت گوشی مالیات پرداخت کنند. البته سایت‌هایی هستند که خیلی سریع این هزینه را برای شما محاسبه می‌کنند و همچنین می‌توانید مدل تلفن همراه خود را سرچ کنید؛ اما به طور کلی این جدول قیمت‌ها که برای سال 1401 است می‌تواند به شما در تخمین هزینه‌ کمک کند.

جدول هزینه رجیستری گوشی

هزینه رجیستری گوشی آیفون و رجیستری گوشی سامسونگ نیز با همین فرمول محاسبه می‌شود و باتوجه به مدل و قیمت آن متفاوت است.

آموزش کامل  مراحل ساخت جیمیل با کامپیوتر و موبایل
 **رجیستری گوشی آیفون 14 طبق بخشنامه وزارت صمت نه بصورت مسافری و نه شرکتی انجام نمی‌شود. 

رجیستری گوشی مسافری

برای استفاده از گوشی مسافری که همراه خود آورده‌اید باید اقدامات 3 مرحله‌ای زیر را انجام دهید:

  1. برای رجیستری گوشی مسافری خود باید در بدو ورود و پیش از خروج از فرودگاه به گمرک مسافری مراجعه کرده و آن را ثبت کنید. اگر در سفر خود دستگاهی الکترونیکی که نیاز به رجیستری داشته باشد خریداری کرده‌اید؛ حتما به خاطر داشته باشید که آن را اعلام کنید. اگر این کار را انجام ندهید و از فرودگاه خارج شوید دیگر نمی‌توانید دستگاه را رجیستر و از آن استفاده کنید.
  2. در مرحله بعد باید به سایت گمرک مراجعه و هزینه گمرکی آن را پرداخت کنید. پس از ثبت در سایت کد فعالسازی دریافت خواهید کرد و می‌توانید با آن گوشی خود را رجیستر کنید. *دقت کنید که برای این کار تنها یک ماه فرصت دارید. اگر در عرض یک ماه اقدام به پرداخت هزینه و دریافت کد فعالسازی نکنید؛ فرصتتان از دست می‌رود.

برای این کار ابتدا وارد لینک زیر شوید:

سایت گمرک

 

سپس مانند عکس زیر تاریخ تولد، کد ملی و کد IMEI خود را وارد کرده و گزینه ادامه را بزنید.

چگونه گوشی را رجیستر کنیم
در مرحله بعد نیز باید اطلاعات کامل (شامل مدل، برند و اطلاعات فنی) دستگاهی که آورده‌اید را وارد کنید و به مرحله بعد بروید.
سپس باید اطلاعات خودتان را درج کنید که شامل شناسه گذرنامه، کد ملی و یک شماره موبایل است. به خاطر داشته باشید که باید اطلاعات خودتان را وارد کنید و شماره تلفن نیز به نام خودتان باشد.
اکنون یک پیامک حاوی یک کد دریافت می‌کنید که باید آن را در سایت بزنید و به مرحله پرداخت بروید.
پس از پرداخت هزینه گمرکی که سایت محاسبه کرده و پس از چند ثانیه به صفحه اول برمی‌گردید و باید حتما روی گزینه ارسال اطلاعات به سایت همتا کلیک کنید. پس از آن نیز کد فعالسازی دستگاهتان که برای رجیستری در سامانه همتا به آن نیاز دارید برای شما ارسال می‌شود.
3. اکنون شما می‌توانید با مراجعه به سامانه همتا و با روش‌های ذکر شده گوشی خود را رجیستر کنید.

چه دستگاه‌هایی به رجیستری نیاز دارند؟

تمامی دستگاه‌های الکترونیکی که دارای سیم‌کارت هستند مانند گوشی تلفن همراه، ساعت‌های هوشمند و تبلت‌ها نیاز به رجیستری دارند.

 

   امیدواریم که آموزش رجیستری گوشی برای شما مفید بوده باشد. اگر سوال در مورد این مطلب دارید می‌توانید زیر همین مقاله بپرسید و یا برای دریافت مشاوره از کارشناسان با تجربه مشکلات کامپیوتری و موبایل از راه‌های زیر تماس بگیرید

شماره هوشمند کشوری: تماس با تلفن ثابت از سراسر کشور بدون صفر و کد

 1461 907 909

تماس اعتباری: تماس با موبایل یا تلفن ثابت با 40 درصد تخفیف

خرید بسته تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *