ویندوز

مشکلات کامپیوتری

مشکلات رایانه‌ای

انواع مشکلات کامپیوتری و راه‌حل آنها

 

اگر فقط چند سال، شاید در حدود پانزده تا بیست سال عقب‌تر برویم، کامپیوترها فقط توسط اقشار خاصی از جامعه استفاده می‌شدند و در نتیجه مشکلات کامپیوتری نیز فقط برای آنها ایجاد می‌شد. بیشتر این افراد نیز یا خودشان تا حدودی می‌توانستند این مشکلات را برطرف کنند و یا از دسته افرادی بودند که استفاده از کامپیوتر برای آنها جدی نبود و در نتیجه حل مشکلات کامپیوتری برای آنها دغدغه مهمی نبوده و به دنبال راهکار فوری برای حل مشکل نبودند.

اما امروزه همه چیز تغییر کرده است. در واقع می‌توان گفت که کامپیوتر و یا دیگر ابزاری که از تکنولوژی استفاده میکنند جز جدایی‌ناپذیری از زندگی مردم دنیا شده‌اند.در نتیجه باید گفت جلوگیری از ایجاد و یا رفع فوری مشکلات رایانه و مشکلات موبایل به یک دغدغه عمومی در سرتاسر دنیا تبدیل شده است. در این مطلب نگاهی به مشکلات احتمالی انواع کامپیوترها خواهیم کرد.

مشکلات رایانه‌ای

مشکلات کامپیوتری از گذشته تا به امروز

از زمانی که انیاک به عنوان اولین رایانه در سال 1943 میلادی متولد شد، مشکلات کامپیوتری نیز متولد شدند. در آن زمان نگرانی از سوختن لامپ‌های خلاء و یا از کار افتادن اجزای الکترومکانیکی این ماشین  30 تنی بزرگترین مشکل کامپیوتری شناخته می‌شد. هرچقدر فنآوری‌های استفاده در رایانه‌ها گسترش پیدا کرد، مشکلات آنها نیز بزرگ‌تر شد. سال‌ها کامپیوترها به عنوان دستگاه‌هایی با کاربرد صنعتی و یا نظامی شناخته می‌شدند و تعداد کمی متخصص برای نگهداری از آنها و تعمیرات این دستگاه‌ها وجود داشت.

اما با ورود کامپیوترهای شخصی همه چیز تغییر کرد. در سال 1976 میلادی و با ساخته شدن Apple 1 به عنوان اولین رایانه شخصی، حالا 200 نفر از مردم جامعه دارای وسیله‌ای بودند که استفاده و تعمیر آن برایشان مهم بود و به دنبال استفاده همیشگی از آن بودند. با گذشت زمان، استفاده از کامپیوترها عمومیت بیشتری پیدا کرد و تقریبا ده سال بعد یعنی در سال 1341 شمسی، اولین کامپیوتر وارد ایران شد.

مانند هر تکنولوژی دیگری، چند سال طول کشید که کامپیوتر در ایران مورد قبول عموم قرار بگیرد و می‌توان گفت که از اوایل دهه 70 کامپیوترها و همینطور مشکلات کامپیوتری در ایران همه گیر شد. البته تا سال‌ها همچنان فقط معدود افرادی از این وسیله استفاده جدی می‌کردند و اگر کسی می‌توانست مشکل یک رایانه تشخیص بدهد، به عنوان یک نخبه در بین اطرافیان شناخته می‌شد. اما امروزه خوشبختانه به متخصصان زیادی در سرتاسر کشور دسترسی داریم که بتوانند مشکلات رایانه‌های ما را برطرف کنند.

 

 انواع کامپیوتر

انواع رایانه‌ها و ابزارهای هوشمند

هرچند در گذشته فقط به دستگاه خاصی کامپیوتر گفته می‌شد و هنوز هم از این کلمه برای دستگاه خاصی استفاده می‌شود. اما باید گفت که بسیاری از دستگاه‌هایی که امروزه در کنار خود می‌بینیم، در واقع نوع خاصی از کامپیوترها هستند. شناخت دستگاه‌های کامپیوتری اولین قدم برای برطرف کردن مشکلات این دستگاه‌ها است. در ادامه نگاهی به انواع کامپیوترها خواهیم کرد.

 کامپیوترهای صنعتی

انواع کامپیوترها در صنایع مختلف، به عنوان مغز و اتاق فرمان دستگاه‌ها عمل می‌کنند و مشکلات کامپیوتری آنها نیاز به تخصص کامپیوتری و صنعتی در کنار هم دارد. تابلوبرق‌های پی ال سی که بر روی انواع دستگاه‌ها نصب می‌شوند و یا دستگاه‌های CNC که دقیقا یک کامپیوتر در آنها وجود دارد نمونه‌ای از این موارد است. اگر به کارخانجات بزرگ نگاهی بیاندازید خواهید دید که ربات‌ها امروزه بخش زیادی از کارها را به عهده گرفته‌اند. این ربات‌ها در واقع کامپیوترهایی هستند که با استفاده از ابزار متصل به آنها کارهایی را انجام می‌‌دهند.

 کامپیوترهای شخصی

رایانه‌ها و یا کامپیوترهای شخصی شاید متداول‌ترین و معروف‌ترین کامپیوترهایی هستند که ما می‌شناسیم. لپتاپ‌ها و کامپیوترهای دسکتاپ امروزه با استفاده از سه سیستم عامل معروف ویندوز، مکینگتاش و لینوکس کار می‌کنند. هرچند که سیستم عامل این دستگاه‌ها متفاوت است، اما باید گفت که قطعات یکسانی در این دستگاه‌ها از لحاظ وظیفه عملکرد و تقریبا نحوه عملکرد و همچنین مشکلات کامپیوتری آنها وجود دارد.

گوشی‌های هوشمند

هرچقدر دانش و تکنولوژی گسترش پیدا کرد، کامپیوترها این توان را پیدا کردند تا در ابعاد و وزن کمتری تولید شوند. امروزه گوشی‌های هوشمندی که در اختیار ما هستند، در واقع نوعی کامپیوتر قابل حمل در کنار یک تلفن هستند. در نتیجه شما می‌توانید بسیاری از کارهایی که مثلا با لپتاپ خود انجام می‌دادید را امروزه با یک گوشی هوشمند کوچک نیز انجام بدهید. البته همانطور که می‌دانید سیستم عامل‌های متفاوتی برای گوشی‌های هوشمند استفاده می‌شود که در این خصوص امروزه بیشترین سهم بازار را اندروید در اختیار خود دارد. در کنار گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و حتی تلویزیون‌های هوشمند را نیز می‌توان به نوعی در این دسته قرار داد.

 ابزار کامپیوتری

حتی در خانه خودتان نیز می‌توانید وسایل زیادی را پیدا کنید که دیجیتالی هستند و در واقع از یک کامپیوتر در داخل خود استفاده می‌کنند. یخچال‌های هوشمند، اسپیلت‌ها و جاروبرقی‌های هوشمند نمونه‌های خوبی برای این موضوع هستند.

 

انواع مشکلات کامپیوتری

دسته بندی انواع مشکلات کامپیوتری

تمامی کامپیوترها در هر نوعی که قرار بگیرند دارای دو بخش اصلی هستند که مشکلات آنها حتما در یکی از این دو بخش قرار می‌گیرد. این دو قسمت، بخش نرم افزار و سخت افزار است. در ادامه نگاهی به این دو بخش خواهیم داشت.

مشکلات سخت افزاری

سخت افزار در کامپیوترها به بخشی گفته می‌شود که شامل قطعات و بردهای الکترونیکی است. معروف‌ترین قطعات و بردهایی که در یک کامپیوتر وجود دارد شامل برد اصلی یا مادربورد است که سایر قطعات بر روی آن نصب می‌شود. سی پی یو یا پردازنده نیز دومین قطعه اصلی در یک کامپیوتر است که وظیفه پردازش اطلاعات و دستور به سایر قطعات را بر عهده دارد.

در کنار این دو قطعه، قطعاتی وجود دارند که وظیفه‌هایی همچون قابل نمایش کردن تصاویر دیجیتال و تولید صداها و یا ذخیره اطلاعات را انجام می‌دهند. در بیشتر مواقع اگر سخت افزارها دچار آسیب شده و مشکلی برای آنها ایجاد شود، کاری که به عهده آنها است، کاملا متوقف خواهد شد. در این خصوص، اصولا نیاز به باز کردن کامپیوتر و بررسی تخصصی قطعات برای عیب یابی و تعمیر مشکلات کامپیوتری خواهد بود.

مشکلات نرم افزاری

نرم افزارها، برنامه‌ها و یا اپلیکیشن‌ها کدهایی هستند که ارتباط بین کاربر و قطعات کامپیوتر را ایجاد می‌کنند. نرم افزارهایی که در یک کامپیوتر وجود دارند را می‌توان به سه بخش تقسیم کرد. سیستم عامل، نرم افزار اصلی کامپیوتر است که سایر برنامه‌ها بر روی آن نصب می‌شوند. نصب این نرم افزار و رفع کردن مشکلاتی که برای سیستم عامل ممکن است ایجاد شود، نیاز به تخصص داشته و باید انجام آن را به متخصصین واگذار کنید. نصب اشتباه و یا دستکاری کردن سیستم عامل می‌تواند علاوه بر بدتر شدن مشکل ایجاد شده، ممکن است حتی به سخت افزار سیستم شما نیز آسیب وارد کند.

دسته دوم از نرم افزارهایی که در یک کامپیوتر وجود دارند، نرم افزارهای تعریف و قابل استفاده کردن سخت افزارها است. درایورهای قطعات کامپیوتری از معروفترین نرم افزارهای این بخش است. دسته سوم نرم افزارها یا اپلیکیشن‌های کاربردی هستند. این نرم افزارها برای استفاده مستقیم کاربران از کامپیوترها طراحی می‌شوند. در بیشتر مواقع شما می‌توانید با دانش فنی کم و استفاده از راهنمایی‌های یک فرد متخصص، این نرم افزارها را نصب یا حذف کنید یا نرم افزار جدیدی را جایگزین آنها کنید.

انواع مشکلات کامپیوتری

مشکلات کامپیوتری به چه بخشی مربوط است؟

مشکلات متفاوتی ممکن است در یک کامپیوتر به وجود بیاید و دلیل ایجاد آنها می‌تواند موارد متفاوتی باشد. به همین دلیل در بیشتر مواقع یافتن دلیل اصلی مشکل ایجاد شده نیاز به تخصص دارد. اما به صورت کلی برخی از مشکلات در کامپیوترهای شخصی و گوشی‌های هوشمند شامل موارد زیر می‌شود.

روشن نشدن سیستم

اگر کامپیوتر شخصی شما روشن نمی‌شود، میتوان گفت که دلیل سخت افزاری دارد. در ابتدا مسیر جریان برق تا سیستم خود را کنترل کنید. اگر جریان برق مشکلی ندارد،در مرحله دوم به پورت‌های usb نگاهی بیاندازید، اگر تغییر شکل ظاهری ندارند احتمالا مادربرد و یا پاور دستگاه آسیب دیده و در بعضی مواقع هم دکمه خاموش و روشن کردن به درستی کار نمی‌کند. در اینگونه موارد احتیاج به حضور کارشناس خدمات کامپیوتری در محل دارید تا مشکل رایانه شما را برطرف کنند.

سیستم روشن شده اما تصویر ندارد

در این مورد ممکن است، ایراد سخت افزاری یا نرم‌افزاری  باشد. در مورد مشکل سخت افزاری،احتمال دارد رم یا کارت گرافیکی و یا حتی سی پی یو یا مادربرد دچار مشکلی شده باشد. و اما مشکل نرم‌افزاری میتواند مربوط به بایوس مادربرد شما باشد.

توقف کامپیوتر در مرحله بالا آمدن سیستم

در رابطه با این نوع از مشکلات کامپیوتری، احتمالا سیستم عامل شما دچار مشکلاتی شده است. در بسیاری از مواردی که سیستم عامل آسیب دیده باشد، می‌توانند آن را تعمیر و بازیابی کرد، اما در برخی مواقع نیز ممکن است نیاز به تعویض و نصب دوباره سیستم عامل باشد. به یاد داشته باشید که در بیشتر مواقع با نصب دوباره ویندوز، اطلاعات شما بر روی درایوی که ویندوز روی آن نصب شده بود، از بین خواهد رفت ولی کارشناسان باتجربه میتوانند با برخی نرم‌‌افزارها مانند ویندوز لایو و.. ابتدا اطلاعات شما را خارج کرده و بعد نصب ویندوز را انجام دهند. در اینگونه موارد میتوانید از سرویس خدمات در محل سیسبان استفاده کنید.

کامپیوتر کند کار می‌کند و یا به درستی کار نمی‌کند

در این خصوص مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری می‌تواند دلیل کند کار کردن کامپیوتر شما باشد. مشکلات سخت افزاری در این قسمت معمولا مربوط به هارد می‌باشند.هاردهای قدیمی یا HDD سرعت کمی در خواندن و نوشتن اطلاعات دارند ولی امروزه با آمدن هاردهای SSD این مشکل کاملا برطرف شده است. در مورد مشکلات نرم افزاری میتوان به وجود ویروس و یا نصب برنامه های متعدد در ویندوز میتوان اشاره کرد که با غیرفعال کرن برنامه های غیر ضروری در قسمت استارت‌اپ | stsart up میتوان این مشکل را برطرف نمود. اگر نرم افزار جدیدی نصب کردید، ئ بعد از آن این مشکل بوجود آمد میتوانید از قسمت کنترل‌پنل| control panel نرم افزار را پاک کنید. در غیر این صورت ممکن است سیستم عامل شما با مشکلی مواجه شده باشد که با تعویض ویندوز مشکل برطرف می‌شود.

مشکلات کامپیوتری

جمع‌بندی مشکلات کامپیوتری

کامپیوترها به دلایل مختلفی ممکن است دچار مشکلاتی شده و نتوانید به درستی از آنها استفاده کنید. و مورد مهمتر این است که شما خیلی سریع احتیاج دارید که مشکل رایانه و یا ابزارهای هوشمند خود را برطرف کنید. در این موارد می‌توانید از تجربه 10 ساله کارشناسان سیسبان استفاده کنید و بدون خارج شدن از منزل و یا محل کار خود به صورت آنلاین مشکلات کامپیوتری خود را برطرف نمایید.

راه‌های ارتباط با کارشناسان:  تماس با شماره 9099071461(از سراسر کشور با تلفن ثابت) و یا تهیه بسته مشاوره و تماس از طریق موبایل با 40درصد تخفیف.

همچنین می‌توانید سوالات رایانه‌ای خود را زیر همین پست از ما بپرسید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.