• Home »
  • آموزش »
  • هشدار ،‌مواظب باشید مارمولک وارد کامپیوترتان نشود!!!

هشدار ،‌مواظب باشید مارمولک وارد کامپیوترتان نشود!!!

مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای ایران (ماهر) از شناسایی یک بدافزار ایرانی با نام «مارمولک» خبر داد و اعلام کرد: این بدافزار از طریق ثبت ضربات صفحه کلید، رمز کردن آن‌ها و ارسال آن برای نویسنده، اطلاعات را جمع آوری و سرقت می‌کند.

 بر اساس این گزارش نخستین ظهور این keylogger به یک فروم در خاورمیانه باز می‌گردد. اگرچه ممکن است برخی keyloggerها ضربات صفحه کلید را برای مقاصد قانونی ثبت کنند اما این نرم‌افزار قربانیان خود را با یک payload پنهان گمراه می‌سازد. به نظر می‌رسد که تولید کننده این بدافزار با قرار دادن آن در فروم مذکور، قصد حمله به سایر اعضای این فروم را داشته که این کار تکنیکی مرسوم است.این فایل در هنگام اجرا یک کپی از خود با نام Mcsng. sys در فولدر Sysytem۳۲ ایجاد می‌کند. این بدافزار همچنین پروسه‌ای را اجرا می‌کند که فایل ۱stmp. sys را در فولدر system۳۲\config جایگذاری کرده و می‌نویسد.

Marmoolak 3

این بدافزار همچنین نام کامپیو‌تر و نام کاربر را نیز برای سازنده خود می‌فرستد.لاگ رمز شده به آدرس marmoolak@red-move. tk ارسال می‌ شود که روی دامنه‌ای میزبانی می‌شود که به میزبانی بدافزار‌ها مشهور است.مک‌آفی این تروجان keylogger و نسخه‌های مختلف آن را با عنوان Keylog-FAG می‌شناسد.

مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای ایران به کاربران ایرانی هشدار داد: برای جلوگیری از آلوده شدن توسط انواع keyloggerها، باید آنتی‌ویروس خود را به‌روز نگه داشته و از منابع نامطمئن دانلود نکنند.