علامت های R و TM و C به چه معنایی هستند.

احتمالا شماهم علامت های ® و ™ و © و بعضا ℗ رو دیدین و براتون این سوال پیش اومده که این علائم به معنایی هستند و مخفف چه چیزی هستند. با ما باشید تا به شما بگیم.


علامت TM روی پردازنده های اینتل یا فناوری ها

نماد TM

دم دست ترین جایی که شما کاربران حوضه فناوری می تونید علامت TM و یا درست تر ™ رو ببینید ، پردازنده های Core i شرکت اینتل می‌باشد. اگه لپ تاپ با پردازنده اینتل داشته باشید احتمالا بروی بدنه اش برچسبی وجود داره که نوشته ™CORE . اون علامت TM آخر رو شاید خیلی ها به اشتباه فکر می‌کنن مخفف Team هست . اما TM اینجا مخفف TradeMark به معنی علامت تجاری یا نماد بازرگانی هست . معمولا TM نشون دهنده یه تکنولوژی یا سرویس خاصی است که ثبت قانونی نشده و بیشتر برای متمایز کردنش با واژه ای مشابه هست . مثلا واژه ی CORE به تنهایی به معنی هسته است اما توی پردازنده های اینتل ، معرف یک سری از  پردازنده های تولید شده توسط این شرکت مي‌باشد، مثل پردازنده Core i7 و یا Core i3.


علامت R یا ® روی برندها یا فناوری ها

حرف R توی مخفف Registered Trademark هست یعنی نماد بازرگانی ثبت شده . وقتی روی یک فناوری یا برندی علامت ® رو دیدید بدونید که تمام حقوق قانونی برای اون برند محفوظه و هر شرکت یا فردی که از اون برند ، سرویس یا فناوری استفاده غیر مجاز بکنه محکوم میشه و باید غرامت بده . مثلا لوگوی شرکت های معتبر رو نگاه کنید متوجه این موضوع خواهید شد . این نماد رو می تونید در عکس بالایی هم ببینید . در تصویر زیر هم لوگوی ثبت شده شرکت اچ تی سی رو می بینید .

لوگوی شرکت HTC


علامت C یا © روی تصاویر یا اثر هنری

حرف C مخفف Copyright یا همون قانون کپی رایت به معنی حق انتشار می‌باشد که متاسفانه در کشور ما خیلی معنی نداره . اما در کشورهایی که قوانین کپی رایت به رسمیت شناخته می‌شن، شما حق ندارید یک فیلم ، نرم افزار یا اثر هنری رو بدون اجازه صاحب اثر بفروش بروسونید و اگه اینکار رو انجام بدین غرامت و جریمه های بسیار سنگینی رو متحمل خواهید شد.

حرف C یا نماد © رو حتی می تونید روی یک عکس ببینید . عکسی که به طور اختصاصی از طرف یه شرکت یا نهاد یا حتی شخص گرفته شده و شما برای استفاده از اون عکس باید از صاحب اثر اجازه بگیرید و همچنین در هنگام استفاده باید به صاحب اثر یعنی دارنده حق کپی رایت اثر اشاره کنید. ( منبع رو اعلام کنید)


حرف P یا علامت ℗ در موسیقی

حق کپی رایت در آثار هنری موسیقی رو با حرف P یا نماد ℗ نشون میدن ، یعنی حرف P مختص آثار موسیقیایی در دنیاست . P در اینجا مخفف واژه ی Phonogram هست که نشون دهنده صدا و آوا در انگلیسی است . نماد نشان دادن کپی رایت در موسیقی یعنی همین علامت ℗ به طور اختصاصی در صنعت موسیقی مورد استفاده است.

اگه سوالی براتون پیش اومده در قسمت نظرات از ما بپرسین.