آیا شما واقعا نیاز به Defrag کردن هارد دارید؟

از هر تکنسین کامپیوتر بپرسید چگونه  کامپیوتر خودرا سریع تر کنید تقریبا همه  به شما می گویند که defrag(یکپارچه سازی) کردن یکی از راه حل های شماست. اما در این دوره واقعا شما نیاز به راه اندازی یک defrag بصورت دستی دارید؟

پاسخ سریع شما نیازی به  defragment دستی برای سیستم عامل‌های  مدرن امروزی ندارید.

توضیح: در ادامه با بررسی چند  سناریو به شما کمک می‌کنیم تا درک کنید چرا به احتمال زیاد نیازی به Defrag ندارید.

 ویندوز7 یا 8 یا بالاتر 

اگر از ویندوز یا حتی ویستا استفاده می‌کنید سیستم شما defrag را بصورت منظم و اتوماتیک برای مثال ساعت صبح هر روز چهارشنبه انجام می‌دهد می‌توانید  برای بررسی به قسمت Disk Defragmenter رفته تنظیمات زمانبندی را ببینید وهمچنین یکپارچه‌سازی های  گذشته و نتایج آنرا مشاهده کنید. برای نمونه در تصویر زیر می‌بینید که یکپارچه‌سازی آخرین بار چند روز قبل انجام شده است و درصد دانه دانه شدن نیزصفر بوده است و برنامه بصورت اتوماتیک وظیفه خود را به خوبی انجام داده.

Disk Defragmenter در ویندوز ۷

Disk Defragmenter در ویندوز ۷

استثنایی که در این مورد وجود دارد این است که سیستم شما هیچگاه در حالت idle (تقریبا به معنی بیکار) قرار نگیرد یعنی شما به محض استفاده از سیستم و انجام دادن کارهایتان آنرا خاموش کنید و هیچ شانسی به سیستم برای idle شدن ندهید! البته احتمال بروز این حالت در اکثر سیستم ها صفر است اما اگر شما با چک کردن بخش Defragment متوجه شدین که تا به حال هیچ عملیاتی انجام نشده است،‌ باید بصورت دستی اقدام به این کار کنید.

ویندوز XP

متاسفانه امکان اجرای یکپارچه سازی اتوماتیک در ویندوز Xp وجود ندارد که با توجه به عمر ۱۰ ساله‌ی این سیستم عامل تعجبی هم ندارد. این بدین معنی است که اگر شما هنوز هم از ویندوز Xp  استفاده میکنید! باید در بازه های زمانی نسبتا منظم نسبت به Defrag کردن هارد دیسک خود بصورت دستی اقدام کنید. خوب منظم یعنی هر چند وقت یکبار؟ جواب این سوال بستگی به میزان استفاده شما از سیستم و حجم تغییرات شما برروی سیستم شامل میزان دانلود، انتقال داده‌ها ، پاک کردن فایل ها و نصب و لغو برنامه ها دارد. اگر شما در دسته کاربران پرکار هستید باید بصورت هفتگی نسبت به Defrag کردن هارد دیسک اقدام کنید و اگر کاربر کم کاری هستید احتمالا ماهانه و یا چند ماه یکبار.

Defragmenter در ویندوزXp

Defragmenter در ویندوزXp

البته یک راه حل بهتر در این زمینه این است که با استفاده از سرویس اجرای زمانبند برنامه ها در ویندوز(task scheduler) این کار را به صورت اتوماتیک تبدیل کنید.

نرم افزار‌های یکپارچه ساز دیگر 

نمیتوان از یکپارچه سازی گفت و اسمی از برنامه های جانبی Defragment به میان نیاورد. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که این برنامه‌ها چقدر از برنامه‌ خود ویندوز جهت یکپارچه‌سازی بهتر عمل می‌کنند؟ خوب معیار (benchmarks) مشخص و محکمی  برای این مقایسه در دسترس نیست که بتواند ثابت کند این برنامه‌ها عملکرد بهتری دارند اما بصورت کلی آزمایشات تجربی برروی این برنامه های تجاری نشان داده‌اند که آنها با کمک گزینه های اضافی مثل یکپارچه سازی زمان بوت ویندوز و بهبود سرعت عملیات یکپارچه سازی به میزان کمی این عملیات را بهینه تر انجام می‌دهند.

نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که هارد دیسک های امروزی نسبت به گذشته از نظر سرعت خواند و نوشتن پیشرفت های چشم گیری داشته اند . همچنین افزایش حجم هاردیسک های امروزی باعث می‌شود تا ویندوز کمتر به تکه تکه کردن فایل‌ها برای قرار دادن آنها روی هارد دیسک نیاز پیدا کند، همه اینها باعث می‌شود که تاثیر و نیاز به عملیات یکپارچه ساز ی نسبت به گذشته کمرنگ تر گردد. برای نمونه در هاردیسک های پیشرفته SSD این عملیات بطور کلی در ویندوز کنسل می‌گردد.

یکپارچه سازی در SSD درایو

یکپارچه سازی در SSD درایو

نتیجه گیری:

ویندوز به همراه SSD درایو: Defrag نکنید

ویندوز ویستا و بالاتر:  اتوماتیک انجام می شود، کاری نداشته باشید

ویندوز Xp: شما باید ویندوز خود را بروز کنید و یا یک وظیفه زمانبندی شده برای Defragment ایجاد کنید

منبع