آموزش فعال سازی و امکانات تماس صوتی تلگرام

سرانجام پس از مدت‌ها انتظار و بازار داغ شایعات و اخبار ضد و نقیض در رابطه با اضافه شدن تماس صوتی تلگرام به اکانت‌های ایرانی، این امکان  برای کاربران ایرانی فعال شد و هم اکنون می‌توانید از ویژگی تماس صوتی در ایران برخوردار باشید

 

نحوه فعال کردن مکالمه صوتی تلگرام در ایران

تماس صوتی برای همه کاربران فعال بوده و احتیاج به پرداخت پول نیست. به منظور فعال کردن این قابلیت باید ابتدا برنامه تلگرام خود را به نسخه 3.18.1 آپدیت کنید. در این صورت احتمالا به طور اتوماتیک قابلیت مذکور برایتان فعال و قابل استفاده می‌شود.

اگر به صورت خودکار گزبنه تماس اضافه نشد، کافیست که از یک کاربر دیگر که مکالمه صوتی تلگرام برایش فعال شده درخواست کنید تا  یک تماس از دست رفته (Miss Call) را برایتان ثبت کند. به این صورت بدون هیچ مشکلی قابلیت مکالمه تلفنی تلگرام برایتان فعال می شود.

 

چگونه با مخاطبین مان در تلگرام تماس صوتی برقرار کنیم؟

 

 

برقراری تماس صوتی در تلگرام بسیار آسان است. کافیست که به صفحه پروفایل مخاطب مد نظر مراجعه کنید و سپس آیکون “تلفن” موجود در گوشه سمت راست و بالای صفحه را لمس نمایید. به همین سادگی صفحه برقراری تماس صوتی تلگرام ظاهر می‌شود.

کته ی جالب، عدم نیاز به شماره تلفن کاربر برای تماس است. اگر تنها آیدی یک کاربر را دارید نیز می توانید با او تماس صوتی برقرار کنید. (البته اگر شخص مقابل تماس صوتی را برای همه باز گذاشته باشد)

بعد از آن که مکالمه برقرار شود، سه آیکون به صفحه‌ی تماس اضافه خواهد شد. توسط آیکون اول می‌توانید صدای میکروفون را قطع کنید. توسط آیکون دوم می‌توانید صدای شخص مقابل را به بلندگوی گوشی انتقال دهید و توسط آیکون سوم نیز می‌توانید در حین گفتگوی صوتی، به صفحه‌ی چت بازگردید.

 

کاهش مصرف حجم اینترنت برای تماس صوتی تلگرام

 

کیفیت تماس صوتی شما و در نتیجه حجم مصرفی در هر دقیقه به  اینترنت شما بستگی دارد. در تستی که با اینترنت ۲ مگابیت انجام دادیم ۱ دقیقه تماس صوتی، حدودا ۳۶۰ کیلوبایت حجم مصرف کرد (۲۰۰ کیلوبایت صدای ارسالی و ۱۶۰ کیلوبایت صدای دریافتی) که مقدار اندک و به صرفه‌ای به حساب می‌آید.

اگر احساس می‌کنید مصرف دیتای تماس‌ها زیاد است، می‌توانید با مراجعه به تنظیمات تلگرام آن را کم کنید. برای اینکار مراحل زیر را دنبال کنید.

 • برنامه تلگرام را اجرا کنید.
 • آیکون سه خطی موجود در گوشه سمت چپ و بالای صفحه را لمس کنید تا منوی اصلی تلگرام نمایان شود.
 • گزینه Settings را انتخاب کنید.
 • گزینه Data and Storage را انتخاب کنید.
 • گزینه Use less data for calls را انتخاب کنید.
 • در پنجره پاپ آپ نمایان شده، گزینه Always را انتخاب نمایید. همچنین می‌توانید گزینه Only on mobile data را انتخاب کنید تا فقط در شرایط استفاده از موبایل دیتا یا همان اینترنت سیم کارت، مصرف بسته اینترنتی کاهش پیدا کند.

 

 

رفع مشکل مزاحمت از طریق مکالمه صوتی در تلگرام

خوشبختانه تلگرام به حریم شخصی کاربران خود توجه نموده و ویژگی تماس صوتی را به آن‌ها تحمیل نکرده است. هر کاربر می‌تواند در صورت عدم نیاز به این ویژگی یا بنا بر هر دلیل دیگری، امکان دریافت تماس را به مخاطبین خود محدود (MyContacs)، یا به‌طور کل خاموش (Nobody) کند.

اگر شما تمایل ندارید تا از سوی سایر کاربران تلگرام یا حداقل افرادی که نمی‌شناسید، تماس صوتی دریافت کنید، کافیست که به شرح زیر عمل نمایید:

 • برنامه تلگرام را اجرا کنید.
 • آیکون سه خطی موجود در گوشه سمت چپ و بالای صفحه را لمس کنید تا منوی اصلی تلگرام نمایان شود.
 • گزینه Settings را انتخاب کنید.
 • گزینه Privacy and Security را انتخاب کنید.
 • گزینه Calls را انتخاب کنید. در این شرایط سه گزینه زیر قابل انتخاب هستند

 

در بخش زیرین منوی تنظیمات این بخش گزینه‌ای هم به منظور ایجاد مستثنا ارائه شده است. برای مثال شما می‌توانید دریافت تماس صوتی تلگرام را از سوی تمام کاربران غیرفعال کنید و فقط یک یا چند کاربر را از طریق این گزینه قادر به برقراری تماس صوتی با خود کنید.

 

امنیت تماس

رمزنگاری End-to-End که پیش از این، در سکرت چت‌های تلگرام به کار رفته بود، در مکالمات صوتی این اپلیکیشن نیز حضور خواهد داشت و باعث ایمن‌سازی مکالمات صوتی شما می‌شود؛ تلگرام برای آنکه شما را از برقرار بودن امنیت تماس مطمئن کند، شیوه‌ی جالبی در پیش گرفته است و آن استفاده از 4 اموجی هست. در صورتی که این ۴ اموجی در گوشی مبدأ و مقصد یکسان باشند، امنیت مکالمه برقرار است و می‌توانید با خیالی آسوده مکالمه‌ی خود را به انجام برسانید.

 

 

ارور Failed to connect تماس صوتی در تلگرام

 

اگر در تلاش به منظور برقراری تماس صوتی با یکی از کاربران تلگرام، ارور Failed to connect را مشاهده کردید، احتمالا تلگرام مخاطب شما آپدیت نمی باشد. بنابراین از وی بخواهید تا برنامه تلگرام خود را بروز کند.

 

 

در این مقاله سعی کردیم تا قابلیت تماس یا مکالمه صوتی تلگرام و نحوه کار و ویژگی های آن را به شما آموزش دهیم. در صورت وجود هرگونه سوال می توانید با کارشناسان بخش پشتیبانی سیسبان تماس گرفته و از آنها راهنمایی بخواهید.